На Україні почалися масштабні перевірки новобудов. Фахівці з'ясовують, як і з чого побудовані будинки. Приводом для експертиз стали численні скарги. Вони надходять з різних міст країни. Справа в тому, що в нових будинках дуже комфортно почуває себе цвіль, і присутні шкідливі речовини.

З моменту новосілля не пройшло і двох років, а всі стіни нового будинку вже вкрилися грибком і цвіллю. Зразки грибкових культур після п'ятиденного карантину отримують імена.
«Це пенициллум, характерна колонія. 137-я квартира — типовий рід аспергиллус. А це рід кладоспориум», — розповідає фахівець з плісняви.

Спори цвілі кладоспориум здатні викликати алергію і астму. Але найчастіше медики ставлять діагноз — неспецифічна хвороба легенів. Це означає, що спори зі стін переселилися в організм людини. У київської сім'ї в крові дітей Каті і Артема алергологи знайшли ту ж флору, що і на стінах квартири.

«У мене потрапила дитина в лікарню. В аналізах присутній цей рід цвілі. Але і шкірні прояви, закладеність носа. Потім і у маленького це проявилося теж», — каже мама дітей Світлана Куцевалова.

Про небезпеку домашньої цвілі медики говорять давно. Ще кілька років тому фахівці знаходили її тільки в сирих підвалах і горищних приміщеннях. Тепер все частіше їх знаходять у новобудовах.

Ураження стін і несучих конструкцій грибком вчені пов'язують з появою нових утеплювачів. Будинок краще тримає тепло, але при цьому зсувається точка роси, вона виявляється або в кімнаті, або всередині панелей. В результаті новобудова починає гнити.

«Зараз помітно почастішали заявки на виконання досліджень саме на новобудови», — розповіла доцент кафедри загальної хімії Київського державного архітектурно-будівельного університету.

Пінополістирол зараз найбільш популярний утеплювач. Тепло зберігає чудово і коштує недорого. Австрійське обладнання, закордонну сировину, відмінна якість і величезний попит. Виробники впевнені в якості своєї продукції, але при цьому у них викликає тривогу той факт, що на ринку їх тіснять крихітні фірми, які роблять той же продукт, але дешевше і з набагато меншим коефіцієнтом щільності.

Доктор технічних наук, голова комісії з енергозбереження в будівництві говорить: «Ось так до стіни повинен бути приклеєний пінополістирол. Ніхто в Україні його не приклеює. Дюбеля ставлять 4-5 точок. Я пройшов всі майже будинки в Київі. І скрізь тріщини, палець проходить».

Влітку минулого року прямо навпроти будівельного університету загорівся новий будинок. Вчені тут же взяли проби диму, в якому виявили 22 отруйних речовини. Цей будинок був утеплений «лівим» пінополістиролом з щільністю в два рази нижче норми.

За допомогою пінополістирольних плит була проведена звукоізоляція в одному клубу з київської області.

«Якщо його нагрівати при обмеженому доступі повітря, то утворюється фосген, тому що туди доданий антипірен, що оберігає від загоряння. Але фосген — це газова камера», — говорить професор Київського державного технічного університету.

Київський професор ще 9 років тому попереджав про побічні властивості матеріалу. Тоді виробники подали на нього в суд. Три процесу виграла інше сторона. Перед четвертим було укладено мирову угоду. Тепер професор себе картає за компроміс. Можливо, треба було йти до кінця і, може бути, багато життів вдалося б зберегти.

Зараз по всій країні проходить моніторинг новобудов за новим технічним регламентом. Ці роботи повинні дати відповідь на головне питання — які ж матеріали варто застосовувати на будівництвах на Україні?